Hram la Biserica Belvedere

Hram la Biserica Belvedere

Cu prilejul hramului, la Biserica "Belvedere", care se afla situata pe strada Carvunarilor, langa Maternitatea Giulesti din cartierul Regie, manifestarile religioase au inceput de ieri cu slujba de Priveghere si procesiunea cu moastele Sfintei Mari Mucenite Ecaterina in jurul bisericii. Astazi, de ziua hramului, se vor savarsi Utrenia, Sfanta Liturghie si slujba de pomenire pentru ctitorii bisericii, iar dupa-amiaza, Vecernia si Acatistul Sfintei Mucenite Ecaterina pentru cei care nu pot participa la Sfanta Liturghie.
In prezent, la Biserica "Belvedere" au loc lucrari de consolidare si restaurare a lacasului. "Pana la Sfintele Pasti dorim sa finalizam acoperisul bisericii cu tabla de cupru, imprejmuirea bisericii, refacerea tencuielii, deoarece timp de 15 ani au avut loc infiltratii din cauza acoperisului si, astfel, putem sa pregatim peretii lacasului de cult pentru pictura. In paralel, desfasuram lucrari de amenajari interioare si in demisolul bisericii, deoarece este cuprins de o igrasie avansata. In demisolul bisericii, care este foarte spatios, vrem sa continuam activitatile religioase, morale, culturale si social-misionare care se desfasurau inainte in parohia noastra", ne-a declarat parintele paroh Liviu Popa.